HISTORIA PARAFII CHRYSTUSA KRÓLA W SUWAŁKACH
|
||
W związku z powiększającą się liczbą mieszkańców Suwałk, pod koniec lat 80-tych XX wieku podjęto decyzję utworzenia na osiedlu Północ II samodzielnego ośrodka duszpasterskiego p.w. Chrystusa Króla w Suwałkach. Ośrodek ten umieszczono decyzją Jego Ekscelencji Biskupa Juliusza Paetza w dawnym budynku wojskowym przy ul. Pułaskiego 24B. Kaplica tymczasowa adaptowana została w 1990 roku. Wcześniej mieściły się w niej koszary carskie, od 1922 r. siedziba II Pułku Ułanów Grochowskich (pierwotna kaplica w koszarach istniała do końca II wojny światowej) oraz sala gimnastyczna. W kaplicy wybudowanej dla potrzeb stacjonujących to przed I Wojną Światową wojsk carskich odkryto fragmenty malowidła przedstawiającego czterech Ewangelistów oraz obraz Trójcy Świętej.
W maju 1990 r., po opuszczeniu terenu przez wojsko, plac wojskowy wraz z kaplicą został przekazany proboszczowi nowej parafii – księdzu Krzysztofowi Kaczyńskiemu. Dnia 1 lipca 1990 roku został poświęcony i wmurowany przez księdza prałata Tadeusza Śliwowskiego kamień węgielny. Tego samego dnia o godz. 1100 została odprawiona pierwsza Msza Święta. Podczas Mszy Św. został odczytany dekret J. E. ks. bpa Juliusza Paetza o utworzeniu ośrodka duszpasterskiego p.w. Chrystusa Króla, który został wyłoniony z terenów dwóch suwalskich parafii – p.w. Św. Aleksandra i p.w. Matki Bożej Miłosierdzia. Po dwóch latach, kiedy bullą Papieża Jana Pawła II została erygowana nowa diecezja ze stolicą w Ełku, jej ordynariusz – ks. bp Wojciech Ziemba – postanowił erygować parafię Chrystusa Króla w granicach dawnego ośrodka duszpasterskiego. Ponieważ kaplica była mała, ks. bp Wojciech Ziemba wystąpił z propozycją budowy nowego kościoła. Po odkupieniu całości działki składającej się z pięciu części, ksiądz proboszcz ogłosił konkurs na njlepszy projekt. Spośród sześciu projektów zgłaszanych z całej Polski, został wybrany projekt architekta z Wrocławia, doktora Stefana Millera. W 1996 r. ordynariusz diecezji ełckiej – ks. bp Wojciech Ziemba – poświęcil teren pod budowę nowego kościoła a pierwsze prace związane z jego budową rozpoczęły się jeszcze tego samego roku. Dnia 16 czerwca 1997 roku ksiądz biskup poświęcił i wmurował kamień węgielny pod nowy kościół budowany przy ulicy Papieża Jana Pawła II. Świątynia została poświęcona w listopadzie 2001 r. przez bpa Edwarda Samsela. Urząd proboszcza i organizację parafii powierzono ks. mgr prał. mjr Krzysztofowi Kaczyńskiemu. Do współpracy byli skierowani następujący wikariusze:
Kształt kościoła połączonego z domem parafialnym przypomina namiot, w którym człowiek spotyka się z Bogiem. W prezbiterium, które znajduje się na dziewięciostopniowym podwyższeniu umieszczono drewniany ołtarz. Obok ołtarza, po prawej i po lewej stronie, stoją na metalowych świecznikach dwie świece. Za ołtarzem, na podniesieniu czterostopniowym, znajduje się tabernakulum a nad nim drewniany krzyż z figurą Pana Jezusa. W podziemiach kościoła znajduje się kaplica a twórcą jej wystroju oraz autorem obrazów i płaskorzeźb wykonanych z marmuru włoskiego jest prof. Andrzej Strumiłło. Na ścianie naprzeciw ołtarza umieszczono drewnianą drogę krzyżową oraz tablicę poświęconą parafianinowi – Łukaszowi Milewskiemu – ofierze ataku na WTC w Nowym Jorku w dniu 11 września 2001 r. Kościół zbudowany jest z cegły klinkierowej a jego wymiary to:
Wewnątrz wieży znajdują się trzy dzwony: Chrystusa Króla, Matki Bożej Częstochowskiej, Łukasza Milewskiego. Zostały one poświęcone dnia 2 czerwca 2002 r. przez ówczesnego ordynariusza ełckiego, ks. bpa Edwarda Samsela. Do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć:
Opracował: Bibliografia:
|
||
http://www.winiewicz.com/portfolio/kosciol-w-suwalkach/ |